4th X1 – Season 2019

PlayedWonLostTiedAbandonedCancelled
733011
DateMatch TypeOpponents Venue TimeSponsorResult
Sat 27 AprilEast Div 7Leith Franklin Accies Beige 3rd X1
Leith Links
13.00
Lawrance ReillyStewarts Melville 4 (9) : 154 for 9 in 40 overs.
Leith FAB 3 (20) : 77 for 2 in 23 overs.
Lost by 7 runs (ELC)
Sat 4 MayEast Div 7Gala Hawick 2nd X1
Inverleith
13.00
Malcolm RennieGala-Hawick 2 (4) : 101 all out in 32.5 overs.
S Skeldon 32*, H Ali 3 for 10, A Wallace 2 for 8
Stewarts Melville 4 (20) : 105 for 4 in 21.1 overs.
MR Allan 51*, L Skeldon 4 for 23
Won by 6 wickets
Sat 11 MayEast Div 7Musselburgh 3rd X1
Neilson Park
13.00
David AndersonMusselburgh 3 (5) : 99 for 8 in 40 overs.
SJ Edgar 3 for 18, A Wallace 3 for 22
Stewarts Melville 4 (20) : 100 for 5 in 32 overs.
J McLaren 30*, F Chowdhury 2 for 14
Won by 5 wickets
Sat 18 MayEast Div 7Falkland 3rd X1
Inverleith
13.00
Ron ScobieMatch cancelled - rain
Sat 25 MayEast Div 7Drummond Trinity 4th X1
Roseburn
13.00
Mark Coyle
(Australia)
Stewarts Melville 4 (6) : 110 all out in 29.3 overs.
H Ali 31, UB Narayana 3 for 13, Z Shaik 2 for 14
Drummond Trinity 4 (20) : 112 for 3 in 21.4 overs.
C Watson 2 for 23
Lost by 7 wickets
Sat 1 JuneEast Div 7Edinburgh South 2nd X1
Inch Park
13.00
RydenEdinburgh South 2 (20) : 99 for 9 in 40 overs.
J.J.F. Blood 34, S Tej 4 for 17, C Black 2 for 8
Stewarts Melville 4 (7) : 93 all out in 38.3 overs.
J.J.F. Blood 5 for 13, G.H. Dodson 2 for 22
Lost by 6 runs
Sat 8 JuneEast Div 7Boroughmuir 2nd X1
Roseburn
13.00
Alf BissettBoroughmuir 2 (0) : 3 for 0 in 1.2 overs.
Stewarts Melville 4 (0) : 0 for 0 in 0 overs.
Match Abandoned
Sat 15 JuneEast Div 7Broomhall 2nd X1
The Cairns
13.00
Steve KerrStewarts Melville 4 (5) : 140 for 8 in 40 overs.
J McLaren 36, P Ward 2 for 18, K Treanor 2 for 22
Broomhall 2 (20) : 144 for 1 in 34.2 overs.
L James 73*
Lost by 9 wickets
Sat 22 JuneEast Div 7Carlton 5th X1
Cavalry Park
13.00
Sat 29 JuneEast Div 7Dunfermline & Carnegie 2nd X1
Roseburn
13.00
Hamish Muirhead
Sat 6 JulyEast Div 7Clackmannan County 2nd X1
The Arns
13.00
Andy Scott
Sat 13 JulyEast Div 7Penicuik 2nd X1
Inverleith
13.00
Matt Coyle
Sat 20 JulyEast Div 7Bass Rock
Recreation Park
13.00
Ross Logan
Sat 27 JulyEast Div 7Drummond Trinity 4th X1
Inverleith Park
13.00
Niven Kelly
Sat 3 AugEast Div 7Edinburgh South 2nd X1
Inverleith
13.00
Colin Brown
Sat 10 AugEast Div 7Boroughmuir 2nd X1
Meggetland
13.00
Calder Benzies
Sat 17 AugEast Div 7Broomhall 2nd X1
Roseburn
13.00
Sat 24 AugEast Div 7Carlton 5th X1
Cavalry Park
13.00
Rugby Club